Cel projektu: Celem projektu jest wdrożenie wyników prac badawczo-rozwojowych, które pozwoli na  wzmocnienie konkurencyjności i innowacyjności firmy. Doprowadzi to do wdrożenia na rynek międzynarodowy innowacyjne urządzenia do recyklingu tworzyw sztucznych wchodzące w skład linii oferujących użytkownikom recyklat w postaci płatków foliowych lub produktów przemiału o możliwie najwyższej osiągalnej jakości technologicznej.

Planowane efekty: W efekcie wdrożenia prac badawczo-rozwojowych nastąpi komercjalizacja technologii, w następstwie której proces oczyszczania zależał będzie od rodzaju materiału wsadowego, a równocześnie nie będzie następowało wprowadzenie zanieczyszczeń z samego procesu technologicznego w wyniku przebiegów korozji i niszczenia erozyjnego elementów instalacji.

Wartość projektu: 8 779 174,00 PLN

Wkład Funduszy Europejskich: 3 719 170,00 PLN

Firma Ekolinia Mieszkowicz sp. k. uzyskała dotację z Unii Europejskiej na projekt pt. „Ekoinnowacyjna modułowa linia do recyklingu tworzyw sztucznych w postaci folii LLDPE, LDPE, HDPE i PE.”
Celem i rezultatem projektu jest stworzenie modułowej automatycznej linii do recyklingu tworzyw sztucznych, w szczególności do folii LLDPE LDPE, HDPE, PE w ramach prac B+R. W nowej linii planuje się zastosowanie odzysku ciepła przy wykorzystaniu chillera pracującego w układzie ciecz-powietrze. Układ będzie wyposażony w zasobnik akumulacyjny, tak aby zminimalizować moc maksymalną oraz zapewnić możliwość akumulacji energii termicznej. Linia będzie miała konstrukcję modułową w celu zestawienia skróconej funkcjonalnej linii lub jej uzupełnienie innymi urządzeniami oraz umożliwienia przekształcenia do innych celów. Linia pozwoli na redukcję zużycia wody i środków myjących poprzez utworzenie obiegu zamkniętego i jej regeneracji. Funkcjonalność wczesnego usuwania zanieczyszczeń, szczególnie w postaci piasku, powoduje mniejsze zużycie maszyn, zwiększa wydajność procesu i pozytywnie wpływa na jakość produktu. Dlatego konieczne jest usunięcie jak największej ilości zanieczyszczeń na wczesnych etapach procesu w możliwie najbardziej ekonomiczny sposób. Zakres planowanych działań obejmować będzie dwa etapy badań przemysłowych i jeden etap prac rozwojowych. Rezultatami prowadzonych prac będą:

  • Zmniejszenie zużycia energii poprzez wykorzystanie odzysku ciepła
  • Zmniejszenie zużycia wody w obiegu zamkniętym
  • Zmniejszenie zużycia powierzchni roboczych zespołów
  • Redukcja stopnia zawilgocenia produktu finalnego
  • Zwiększenie wydajności linii
  • Zwiększenie czystości całkowitej recyklatu po przerobie
  • Zmniejszone zanieczyszczenie mieszaninami minerałów takimi jak: piasek, ziemia, glina
    Planowana do opracowania linia do recyklingu tworzyw sztucznych, szczególnie folii, wpisuje się w działania w zakresie ekoinnowacji, ze względu na ponowne przetworzenie surowców, a także możliwość ich przetwarzania w ilościach zapewniających opłacalność tego typu działań przez podmioty zajmujące się tego typu przetwórstwem. Linia dedykowana będzie głównie przedsiębiorstwom zajmującym się recyklingiem wyżej wymienionych folii.

Wartość projektu: 10 861 959,98 PLN
Wysokość wkładu z Funduszy Europejskich: 7 403 357,20 PLN

Grupa docelowa wyników projektu to przede wszystkim podmioty zajmujące się recyklingiem i przetwarzaniem tworzyw sztucznych, głównie folii LLDPE LDPE, HDPE, PE w celu powtórnego ich wykorzystania oraz zwiększenia wykorzystania surowców wtórnych, co będzie możliwe dzięki wykorzystaniu nowopowstałej linii technologicznej.Projekt podzielony jest na 3 etapy, w tym etap 1 i 2 to badania przemysłowe, a etap 3 – prace rozwojowe. Planowana realizacja celów badawczych i projektowych przewiduje osiągnięcie IX poziomu TRL poprzez wytworzenie i sprawdzenie demonstratora technologii, a także sprawdzenie w warunkach rzeczywistych.

#FunduszeUE #FunduszeEuropejskie